ERA-2AKD12R1X
Mfr.Part #
ERA-2AKD12R1X
Description
RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
12.1Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
50V
Datasheets
ERA-2AKD12R1X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 12.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C