ERA-2AKD10R0X
Mfr.Part #
ERA-2AKD10R0X
Description
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/16W 0402
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
IEC 60115-8
Resistance :
10Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0402 (1005 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
ECCN Code :
EAR99
TR, PUNCHED
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
25 Weeks
Datasheets
ERA-2AKD10R0X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 10Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C