ERA-2AED913X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AED913X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 91K OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
25V
Packing Method :
TR, PUNCHED
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Construction :
Chip
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
91kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
406.4μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Series :
ERA-2A
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Contact Plating :
Tin
Depth :
500μm
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
ERA-2AED913X
Panasonic ERA-2AED913X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 91kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C