ERA-2AED910X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AED910X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Resistance :
91Ohm
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, PUNCHED
Series :
ERA-2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
406.4μm
Number of Terminations :
2
Construction :
Chip
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
ERA-2AED910X
Panasonic ERA-2AED910X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 91Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C