ERA-2AED753X
Mfr.Part #
ERA-2AED753X
Description
RES SMD 75K OHM 0.5% 1/16W 0402
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
25V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Resistance :
75kOhm
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
406.4μm
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
ERA-2A
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
ERA-2AED753X
Panasonic ERA-2AED753X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 75kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C