ERA-2AED623X
Mfr.Part #
ERA-2AED623X
Description
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
500μm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
62.5mW
Contact Plating :
Tin
Series :
ERA-2A
Military Standard :
Not
Resistance :
62kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Working Voltage :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
406.4μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Construction :
Chip
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
ERA-2AED623X
Panasonic ERA-2AED623X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 62kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C