ERA-2AED622X
Mfr.Part #
ERA-2AED622X
Description
RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
6.2kOhms
Lead Free :
Lead Free
AEC-Q200
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Military Standard :
Not
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1mm
Width :
500μm
Number of Terminations :
2
Height :
406.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
155°C
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Datasheets
ERA-2AED622X
Panasonic ERA-2AED622X
ERA-2A Series, Thin Film, 6.2kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C