ERA-2AED471X
Mfr.Part #
ERA-2AED471X
Description
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/16W 0402
Stock
17
In Stock :
17
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Imperial) :
0402
Depth :
500μm
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Composition :
Thin Film
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Max Power Dissipation :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2011
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
25V
Height :
406.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Series :
ERA-2A
Pbfree Code :
yes
Resistance :
470Ohm
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Datasheets
ERA-2AED471X
Panasonic ERA-2AED471X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 470Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C