ERA-2AED433X
Mfr.Part #
ERA-2AED433X
Description
RES SMD 43K OHM 0.5% 1/16W 0402
2
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Series :
ERA-2A
Surface Mount :
yes
Resistance :
43kOhm
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
Chip
Working Voltage :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
ERA-2AED433X
Panasonic ERA-2AED433X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 43kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C