ERA-2AED431X
Mfr.Part #
ERA-2AED431X
Description
RES SMD 430 OHM 0.5% 1/16W 0402
Stock
731
In Stock :
731
Automotive AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
1005
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Height :
406.4μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Series :
ERA-2A
Working Voltage :
50V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
62.5mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
Published :
Resistance :
430Ohm
Tolerance :
±0.5%
Packing Method :
TR, PUNCHED
Max Power Dissipation :
63mW
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2AED431X
Panasonic ERA-2AED431X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 430Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C