ERA-2AED272X
Mfr.Part #
ERA-2AED272X
Description
RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/16W 0402
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
406.4μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
ERA-2A
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.5%
Contact Plating :
Tin
Resistance :
2.7kohm
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED
Datasheets
ERA-2AED272X
Panasonic ERA-2AED272X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 2.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C