ERA-2AED243X
Mfr.Part #
ERA-2AED243X
Description
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
24kOhm
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.5%
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
2
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, PUNCHED
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
25V
Depth :
500μm
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
ERA-2AED243X
Panasonic ERA-2AED243X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 24kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C