ERA-2AED242X
Mfr.Part #
ERA-2AED242X
Description
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
25V
Resistance :
2.4kohm
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Height :
406.4μm
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mount :
Surface Mount
Military Standard :
Not
1 (Unlimited)
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C