ERA-2AED223X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AED223X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Military Standard :
Not
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
406.4μm
Lead Free :
Lead Free
Published :
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
ERA-2A
Construction :
Chip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Metric) :
Resistance :
22kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Depth :
500μm
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
ERA-2AED223X
Panasonic ERA-2AED223X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 22kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C