ERA-2AED203X
Mfr.Part #
ERA-2AED203X
Description
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/16W 0402
Stock
80
In Stock :
80
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Resistance :
20kohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
2
Mount :
Surface Mount
Construction :
Chip
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
25V
Case Code (Metric) :
1005
Max Power Dissipation :
63mW
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED
Radiation Hardening :
No
Published :
2011
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Height :
406.4μm
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2AED203X
Panasonic ERA-2AED203X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 20kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C