ERA-2AED163X
Mfr.Part #
ERA-2AED163X
Description
RES SMD 16K OHM 0.5% 1/16W 0402
Factory Lead Time :
12 Weeks
Working Voltage :
50V
Resistance :
16kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Weight :
793.786648μg
Contact Plating :
Tin
Composition :
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Published :
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
62.5mW
Height :
406.4μm
Datasheets
ERA-2AED163X
Panasonic ERA-2AED163X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 16kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C