ERA-2AED131X
Mfr.Part #
ERA-2AED131X
Description
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
406.4μm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
130Ohm
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Max Power Dissipation :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
25V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Construction :
RECTANGULAR
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
ERA-2AED131X
Panasonic ERA-2AED131X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 130Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C