ERA-2AEC2001X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEC2001X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.25%
Series :
ERA-2A
Resistance :
2kOhm
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
25 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
ERA-2AEC2001X
ERA-2A Series, Thin Film, 2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C