ERA-2AEB9761X
Mfr.Part #
ERA-2AEB9761X
Description
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Series :
ERA-2A
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Voltage - Rated :
25V
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Height :
406.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
9.76kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
ERA-2AEB9761X
Panasonic ERA-2AEB9761X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 9.76kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C