ERA-2AEB683X
Mfr.Part #
ERA-2AEB683X
Description
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
TR, PUNCHED
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Military Standard :
Not
Published :
Series :
ERA-2A
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
AEC-Q200
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Height :
350μm
Depth :
500μm
Construction :
Chip
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
68kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
ERA-2AEB683X
Panasonic ERA-2AEB683X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 68kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C