ERA-2AEB623X
Mfr.Part #
ERA-2AEB623X
Description
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/16W 0402
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
62kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
TR, PUNCHED
Published :
Military Standard :
Not
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
ERA-2A
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
63mW
Height :
406.4μm
Datasheets
ERA-2AEB623X
Panasonic ERA-2AEB623X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 62kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C