ERA-2AEB470X
Mfr.Part #
ERA-2AEB470X
Description
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Series :
ERA-2A
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
yes
Resistance :
47Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
25V
Packing Method :
TR, PUNCHED
Depth :
500μm
Military Standard :
Not
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
350μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Chip
Ratings :
AEC-Q200
Weight :
793.786648μg
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Datasheets
ERA-2AEB470X
Panasonic ERA-2AEB470X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 47Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C