ERA-2AEB362X
Mfr.Part #
ERA-2AEB362X
Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
Weight :
793.786648μg
Height :
406.4μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
Depth :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
AEC-Q200
Power Rating :
63mW
Series :
ERA-2A
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Resistance :
3.6kOhm
Datasheets
ERA-2AEB362X
Panasonic ERA-2AEB362X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 3.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C