ERA-2AEB361X
Mfr.Part #
ERA-2AEB361X
Description
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
350
In Stock :
350
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Height :
406.4μm
Series :
ERA-2A
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
1005
Published :
2011
2
Construction :
Chip
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
63mW