ERA-2AEB332X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB332X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Resistance :
3.3kOhm
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
ERA-2A
Published :
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
Chip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Depth :
500μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
793.786648μg
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Case Code (Imperial) :
Datasheets
ERA-2AEB332X
Panasonic ERA-2AEB332X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 3.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic ERA-2AEB332X is a surface mount chip resistor with a resistance value of 3.3K ohms and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/16W and a size of 0402.
Features:
- High precision resistance value of 3.3K ohms with 0.1% tolerance