ERA-2AEB2872X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2872X
Description
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
28.7kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Datasheets
ERA-2AEB2872X
Panasonic ERA-2AEB2872X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 28.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic Chip Resistor - Surface Mount ERA-2AEB2872X is a 0402-sized chip resistor with a resistance value of 28.7K ohms and a tolerance of 0.1%. It has a maximum power rating of 1/16 watt.
Features:
- 0402-sized chip resistor
- Resistance value of 28.7K ohms
- Tolerance of 0.1%