ERA-2AEB2871X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2871X
Description
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/16W 0402
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
2.87kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Max Power Dissipation :
63mW
2
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
Datasheets
ERA-2AEB2871X
Panasonic ERA-2AEB2871X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 2.87kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C