ERA-2AEB2870X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2870X
Description
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
287Ohm
Datasheets
ERA-2AEB2870X
Panasonic ERA-2AEB2870X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 287Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C