ERA-2AEB2802X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2802X
Description
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/16W 0402
Packing Method :
TR, PUNCHED
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
28kOhm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
12 Weeks
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
ERA-2AEB2802X
Panasonic ERA-2AEB2802X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 28kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C