ERA-2AEB2742X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2742X
Description
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
27.4kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
406.4μm
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Depth :
500μm
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
ERA-2AEB2742X
Panasonic ERA-2AEB2742X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 27.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C