ERA-2AEB2741X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2741X
Description
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
2.74kOhm
Voltage - Rated :
50V
2
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Datasheets
ERA-2AEB2741X
Panasonic ERA-2AEB2741X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 2.74kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C