ERA-2AEB2740X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2740X
Description
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
274Ohm
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-2AEB2740X
Panasonic ERA-2AEB2740X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 274Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C