ERA-2AEB273X
Mfr.Part #
ERA-2AEB273X
Description
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
25V
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
25V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
27kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Depth :
500μm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Published :
Max Power Dissipation :
63mW