ERA-2AEB272X
Mfr.Part #
ERA-2AEB272X
Description
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
Chip
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
25V
Max Power Dissipation :
63mW
TR, PUNCHED
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
2.7kohm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
793.786648μg
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Voltage - Rated :
25V
Pbfree Code :
yes
Depth :
500μm
Datasheets
ERA-2AEB272X
Panasonic ERA-2AEB272X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 2.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C