ERA-2AEB2672X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB2672X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Construction :
Chip
Max Power Dissipation :
63mW
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistance :
26.7kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Height :
406.4μm
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, PUNCHED
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
ERA-2A
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
ERA-2AEB2672X
Panasonic ERA-2AEB2672X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 26.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C