ERA-2AEB2671X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2671X
Description
RES SMD 2.67KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Working Voltage :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
2.67kOhm