ERA-2AEB2611X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2611X
Description
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Resistance :
2.61kOhm
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
25V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated DC :
50V
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2AEB2611X
Panasonic ERA-2AEB2611X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 2.61kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C