ERA-2AEB2551X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2551X
Description
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/16W 0402
406.4μm
Weight :
793.786648μg
Resistance :
2.55kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
25V
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-2AEB2551X
Panasonic ERA-2AEB2551X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 2.55kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C