ERA-2AEB2550X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2550X
Description
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
255Ohm
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
ERA-2AEB2550X
Panasonic ERA-2AEB2550X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 255Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C