ERA-2AEB2432X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2432X
Description
RES SMD 24.3KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
168
In Stock :
168
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
24.3kOhm
Pbfree Code :
yes
Height :
406.4μm
Published :
2014
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
1005
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED
Termination :
SMD/SMT
Construction :
Chip
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm