ERA-2AEB2431X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2431X
Description
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/16W 0402
Construction :
Chip
Mounting Feature :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, PUNCHED
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
2.43kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
ERA-2AEB2431X
Panasonic ERA-2AEB2431X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 2.43kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C