ERA-2AEB241X
Mfr.Part #
ERA-2AEB241X
Description
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/16W 0402
Packing Method :
TR, PUNCHED
Tolerance :
±0.1%
Construction :
Chip
Contact Plating :
Tin
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
Resistance :
240Ohm
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
406.4μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
12 Weeks
Termination :
SMD/SMT
ERA-2A
Radiation Hardening :
No
Weight :
793.786648μg
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Datasheets
ERA-2AEB241X
Panasonic ERA-2AEB241X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 240Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C