ERA-2AEB2372X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2372X
Description
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Resistance :
23.7kOhm
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
406.4μm
ERA-2A
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
REACH SVHC :
Unknown
Construction :
Chip
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm