ERA-2AEB2371X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2371X
Description
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/16W 0402
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
AEC-Q200
Power Rating :
63mW
Resistance :
2.37kOhm
0402 (1005 Metric)
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
406.4μm
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
ERA-2AEB2371X
Panasonic ERA-2AEB2371X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 2.37kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C