ERA-2AEB2370X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2370X
Description
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/16W 0402
Packing Method :
TR, PUNCHED
Working Voltage :
50V
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
237Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Datasheets
ERA-2AEB2370X
Panasonic ERA-2AEB2370X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 237Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C