ERA-2AEB2320X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2320X
Description
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/16W 0402
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
Chip
Resistance :
232Ohm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
ERA-2AEB2320X
Panasonic ERA-2AEB2320X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 232Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C