ERA-2AEB2262X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB2262X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
767
In Stock :
767
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Max Power Dissipation :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
ERA-2A
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
1005
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mount :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Resistance :
22.6kOhm
Published :
Weight :
793.786648μg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Termination :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
ERA-2AEB2262X
Panasonic ERA-2AEB2262X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 22.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C