ERA-2AEB2260X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2260X
Description
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Height :
406.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Mount :
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
226Ohm
0402 (1005 Metric)
Datasheets
ERA-2AEB2260X
Panasonic ERA-2AEB2260X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 226Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C