ERA-2AEB222X
Mfr.Part #
ERA-2AEB222X
Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
40
In Stock :
40
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Military Standard :
Not
Published :
2011
STANDARD: IEC60115-8
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
1005
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, PUNCHED
Case Code (Imperial) :
Series :
ERA-2A
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
400μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
2.2kOhm
Depth :
500μm
Construction :
Chip
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
ERA-2AEB222X
Panasonic ERA-2AEB222X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 2.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C