ERA-2AEB2152X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2152X
Description
RES SMD 21.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Height :
406.4μm
Case Code (Metric) :
Weight :
793.786648μg
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
21.5kOhm
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
ERA-2AEB2152X
Panasonic ERA-2AEB2152X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 21.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C